Vid 21-tiden på söndagskvällen fick polisen in ett samtal från allmänheten om att en fartkamera låg utmed väg 76 vid Furuvik söder om Gävle.
Polispatrull åker till platsen och man kan konstatera att stolpen med fartkameran hade sågats av med någon typ av verktyg. Eftersom kameran fortfarande fanns kvar så misstänker polisen att gärningsmannen av någon anledning avbrutit stöldförsöket. En anmälan om försök till grov stöld är upprättad och polisen har undersökt brottsplatsen och säkrat spår. Det finns i nuläget ingen misstänkt för brottet.
Den sanaste tiden har det förekommit flera stölder av fartkameror både i Uppsala län och Stockholmsområdet. I Uppsala län rör det sig bland annat om fem stölder utmed väg 292 mellan Gimo och Österbybruk samt längs väg 290 kring Skyttorp. Polisen uppger att det i nuläget inte är klarlagt vem eller vilka som ligger bakom stölderna eller vad motivet är.
De aktuella kamerorna är enligt polisen specialanpassade för sitt ändamål och kan inte användas som exempelvis en vanlig kamera. Eftersom det rör sig om ett större antal liknande stölder på flera platser kan polisen inte utesluta att det finns kopplingar till stöldligor.
Polisen vill göra allmänheten uppmärksam på att den här typen av stölder förekommer och uppmanar därför personer som ser misstänkt aktivitet i anslutning till fartkameror att kontakta polisen.










