Polis, ambulans och räddningstjänst larmades vid kl 13:45 på måndagen till en trafikolycka på E4 mellan Jättendal och Gnarp.
Enligt de första uppgifterna ska det röra sig om en kollision med en lastbil samt två personbilar i höjd med Böle.
Uppdatering 14:06
Vägen är helt avstängd vid olycksplatsen. Man uppmanar trafikanter att underlätta för utryckningsfordon som är på väg till platsen både norrifrån och söderifrån.
Uppdatering 14:29
Polisen uppger att det ska röra sig om en frontalkollision mellan lastbilen och en personbil. Det finns inga uppgifter om på vilket vis den andra personbilen är inblandad. Enligt uppgift ska tre personer vara inblandade i olyckan.
Uppdatering 15:49
Två personer som färdades i personbilen, en vuxen samt ett barn, har förts till sjukhus med okända skador. Lastbilschaufförer är fysiskt oskadd och har efter olyckan blåst negativt i polisens kontrollinstrument.
Polisen kommer nu att utreda händelsen men initiala uppgifter tyder på att personbilen av någon anledning kommit över i mötande körfält. Efter kollisionen fortsatt lastbilen över på motsatt sida av vägen där den slutligen hamnade i diket. Vid 15:30-tiden släppte man på trafik växelvis förbi olycksplatsen men det är mycket långa köer i området varpå det fortsatt tar lång tid att passera platsen.
Uppdatering 16:07
Den andra personbilen som var inblandad i olyckan ska endast ha touchats och inga personer i denna har kommit till skada.
Uppdatering 20:15
Föraren till personbilen, en man i 75-årsåldern, avled i samband med olyckan.
Barnet, en 12-årig pojke, ska inte ha fått några allvarligare skador uppger polisen. Han transporterades med ambulans till sjukhus för kontroll.
Anhöriga till mannen är underrättade.



















