Spendrups återkallar ölen OMAKA Kallsup, 4,5 % burk 33 cl med bäst-före-datum 31 augusti 2022. efter att man fått in en reklamation då en burken exploderade vid öppning.
Spendrups utredning har visat på att kolsyran och alkoholhalten har ökat sedan tappningstillfället vilken tyder på att ölen efterjäser och därmed kan orsaka högt tryck i burken. Det är ingen hälsorisk med produkten men det kan finnas risk för att man kan skära sig på burken om den exploderar och därför återkallar man produkten.
Produkten har levererats till Systembolag i Stockholmsregionen och enstaka restauranger. Konsumenter som har OMAKA Kallsup 4,5 % med bäst-före-datum 22-08-31 ombedes kontakta Spendrups Konsumentkontakt.
Spendrups tar händelsen på största allvar och har vidtagit åtgärder för att liknande inte ska inträffa framöver samt beklagar det inträffade.