Vid kl 01:15 natten mot fredag inkom larm gällande en brand i en villa på Lingvallsvägen i Norra Åbyggeby norr om Gävle.
Räddningstjänst från Gävle och Sandviken skickas till platsen och när första enhet från Gävle anländer så är byggnaden helt övertänd och hela taket brinner. Man konstaterade att villan inte skulle gå att rädda varpå arbetet inriktades på att förhindra branden från att sprida sig till intilliggande byggnader.
Två personer som befann sig i byggnaden blev väckta av brandvarnaren varpå man kunde ta sig ut i det fria utan skador. Enligt Magnus Jansson Klarin, presstalesperson på polisen region mitt, finns ingen förklaring till hur branden ska ha startat, och omständigheterna gör att man väljer att inleda en förundersökning gällande mordbrand.












