Vid 11-tiden på midsommaraftonen inkom larm till räddningstjänsten i Bergby, Gävle och Söderhamn gällande två singelolyckor på E4 mellan Gävle och Söderhamn.
De båda larmen som kom in samtidigt gjorde gällande att det skulle ha inträffat en olycka vid Tönnebro och en vid Skarvberget. Vid Skarvberget kunde man konstatera att det inträffat en singelolycka i norrgående riktning. Ett vittne uppger att det rörde sig om en personbil som voltat cirka en kilometer norr om Skarvberget. Det är okänt om någon skadats i olyckan.
Vad det gäller den förmodade olyckan vid Tönnebro så sökte räddningstjänsten från Söderhamn och Bergby av den aktuella sträckan utan resultat. Förmodligen gällde larmet den olycka som inträffade vid Skarvberget och båda styrkorna kunde återvända utan att behöva göra någon insats.