Strax efter kl 15:00 på fredagen larmades räddningstjänsten till en brand i ett flerfamiljshus på Källvattsvägen i Sandarne.
Boende i området hade hört en smäll och sedan sett rökutveckling från en balkong på bottenplan i den aktuella byggnaden. När räddningstjänsten anlände till platsen kunde man konstatera att det inte längre brann med att det var rökutveckling från fasaden upp mot andra våningen.
Enligt Hans Nyström, styrkeledare på räddningstjänsten i Söderhamn, sågade man upp delar av fasaden för att kontrollera så att man inte hade några glödbränder bakom panelen.
Det har brunnit i diverse bråte som fanns på balkongen och det är okänt hur branden startat. Polisen kommer nu att utreda händelsen vidare.
Uppdatering 19:07
I nuläget är det oklart hur branden startat och polisen misstänker att den kan vara anlagd. Platsen har spärrats av för teknisk undersökning och en anmälan om försök till mordbrand är upprättad.
Polisen söker dig som kan ha gjort iakttagelser i samband med branden. En uppgift som du bedömer som ointressant kan för utredningen vara värdefull och polisen är högst angelägna om att få in all typ av information om händelsen, både före, under och efter det inträffade. Tips lämnas till 114 14.













