Strax efter kl 18:00 på lördagskvällen larmades polis, ambulans och räddningstjänst till en viltolycka på E4 ett par kilometer norr om Tönnebro.
Det var en minibuss som färdades söderut som kolliderat med en älg. I samband med kollisionen flög älgen över mitträcket och hamnade i omkörningsfilen i norrgående riktning där den blev påkörd av en personbil som färdades norrut. Personbilen höll precis på att köra om en lastbil och efter kollisionen med älgen körde man in i sidan på lastbilen.
Det är oklart exakt hur många personer som var inblandade i olyckan men Dan Bergh, insatsledare på räddningstjänsten i Söderhamn, uppger att samtliga inblandade personer klarat sig utan skador.
Bildelar och delar från mitträcket spreds ut över vägen och i samband med att räddningstjänsten från Bergby och Söderhamn arbetade med att städa upp på vägen var vägen avstängd i båda riktningar. Man öppnade senare upp vägen med begränsad framkomlighet och kortare stopp. Vid kl 19:45 lämnade sista enhet från räddningstjänsten platsen och trafiken kunde åter passera utan begränsad framkomlighet.
Båda personbilarna fick bärgas från platsen men lastbilen kunde köras från platsen för egen maskin.


















