Polisen i polisområde Gävleborg börjar använda UAS med kameror, så kallade drönare, i sitt brottsbekämpande och trygghetsskapande arbete.
Polisen har beslutat att använda kamerabevakning med hjälp av UAS, unmanned aerial system, i Sätra i Gävle. Inom det angivna området finns det risk för allvarlig brottslighet. Utifrån den risken finns det skäl för polisen att bedriva kamerabevakning både med hjälp av realtidsbevakning och med bildinspelning.
Bevakningen kommer att bedrivas som ett komplement till polisens patrullering och andra trygghetsskapande åtgärder i området. Flygande kamerabevakning kan komma att ske dygnet runt på allmänna platser. Polisen filmar dock inte särskilt integritetskänsliga platser som bostäder.
Beslutet som har fattats gäller från den 24 januari 2020 och tre månader framåt.












